Blog

Kontakt z cywilizacją. Czy w domkach w górach jest połączenie Wi-Fi?

Wi-Fi, jak wszyscy dobrze wiemy, stanowi rodzaj technologii umożliwiającej nam posiadanie dostępu do Internetu w sposób całkowicie bezprzewodowy. W zależności od tego, jak silną moc sygnału ma router internetowy oraz oczywiście jaką antenę posiada operator, to zasięg owej sieci może sięgnąć nawet do kilku kilometrów. Jeżeli chodzi o rejony górskie oraz znajdujące się tam domki, to dostęp do Wi-Fi zależy tak naprawdę od ich właścicieli. Możemy bowiem trafić na miejsca, w których dostęp do Internetu jest zawarty w ofercie danego miejsca noclegowego, a od czasu do czasu istnieje możliwość natrafienia na miejsca, gdzie po prostu nie ma Wi-Fi z kilku różnych powodów. Pierwszym z nich jest brak chęci właściciela do instalacji Internetu w domku, zaś drugim po prostu brak możliwości jego montażu przez brak anten operatorów w tym miejscu.

W ramach ciekawostki warto dodać iż podobnie jak to bywa z zasięgiem operatorów telefonii komórkowej (np. brak zasięgu w danym miejscu) tak i sygnał Wi-Fi w górach może być po prostu dużo słabszy. Istnieje jednak kilka ciekawych sposobów zwiększających nieco moc sygnału internetowego, a do jednego z nich zaliczamy zastosowanie specjalnego wzmacniacza. Dodajmy także, iż kolejną opcję na zwiększenie zasięgu Internetu bezprzewodowego w danym obiekcie stanowi podłączenie drugiego routera do sieci lub też dużo precyzyjniejsze skonfigurowanie sieci Mesh umożliwiającej nam rozszerzenie sieci na cały obiekt bez utraty siły sygnału.

Wifi w górach — czy jednak warto?

Opcja wyboru górskiego domku  z dostępem do Wi-Fi jest przydatna dla osób chcących zająć się w takim miejscu zdalną pracą bądź też takich, które nie mogą rozstać się z Internetem oraz kontaktem z rodziną bądź znajomymi w czasie urlopu. Góry to jednak miejsce, gdzie przede wszystkim udajemy się w celach rekreacyjnych, aby podziwiać piękne krajobrazy czy też po to, by pojeździć na nartach, spędzając tak naprawdę większość czasu poza domkiem. Można zatem powiedzieć, iż Wi-Fi to tak naprawdę dość zbędny dodatek zwłaszcza dla tych osób, które cenią sobie spokój i odpoczynek od cywilizacji. Nie zmienia to jednak faktu, iż większość domków w górach posiada opcję korzystania z Wi-Fi.

Wróć