Blog

Ile kosztuje wynajęcie domku w górach? Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Polskie góry to bez wątpienia skarb naszego kraju. Odwiedzane są one dosłownie o każdej porze roku i to zarówno przez turystów polskich, jak i zagranicznych. Ale czy mamy się czemu dziwić? Nasze góry może nie są najwyższe w Europie, ale mają to “coś”, co sprawia, że chce się w nie wracać.

Zresztą, kto chociaż raz był w polskich górach, ten wie, o czym mowa - piękne widoki, bliski kontakt z przyrodą, a do tego zarówno zimą, jak i latem czy jesienią oferują one mnóstwo atrakcji. Jednak wybierając się w górzyste regiony naszego kraju zdecydowanie warto wynająć domek w górach. Dlaczego? Ile to kosztuje? I z jakimi kosztami w ogóle należy się liczyć? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z naszego artykułu.

Polskie góry - dlaczego warto je odwiedzić?

Zacznijmy może od tego, dlaczego w ogóle warto wybrać polskie góry jako miejsce docelowe swojego wypoczynku. Wspomnieliśmy już o tym, że mają one w sobie coś magicznego i niesamowitego. Cudowna natura, która w naszych górach jest dalej trochę dzika, a zarazem dostępna na wyciągnięcie ręki, sprawia, że co roku wielu turystów właśnie w górach spędzić chce swoje wakacje czy urlopy. Nawet weekendowy wyjazd w góry potrafi wyciszyć i sprawić, że naładujemy swoje przysłowiowe akumulatory biologiczne, ale i psychiczne.

Niesamowite w polskich górach jest jednak to, że są one atrakcyjne przez cały rok. Zimą oczywiście dają możliwość aktywnego odpoczynku przy białym szaleństwie, czyli na nartach czy snowboardzie. Natomiast brak śniegu nie jest wcale gorszą opcją - piękne szlaki piesze czy rowerowe to także świetna okazja na połączenie odpoczynku z aktywnością fizyczną. Ale jeśli lubisz poleniuchować, to górskie powietrze połączone z ulubioną książką i kubkiem porannej kawy czy popołudniowej herbaty sprawi, że poczujesz się dosłownie jak w niebie… a przynajmniej bliżej owego nieba.

Dlaczego wybrać akurat domek w górach?

No więc teraz odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego akurat domek w górach? Są przecież hotele, hostele, kwatery prywatne i jeszcze inne miejsca noclegowe. Co takiego zatem przemawia za domkiem? Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Żadne inne miejsce nie da nam tego, co oferuje domek – spokoju, cudownych widoków i prywatności. Pamiętajmy, że domek taki jest przeważnie zbudowany z dala od większych skupisk ludzi, posiada własny plac, a do tego jego lokalizacja to zazwyczaj piękne miejsce ze wspaniałymi widokami. Tylko w takim miejscu możesz wypocząć, wyciszyć się i pobyć w gronie najbliższych bez obawy, że ktoś zakłóci ci wieczór albo zajmie jakieś fajne miejsce na relaks. Do tego domek w górach to często także trochę luksusu dla siebie – sauna, SPA, jacuzzi. A wszystko to w przystępnych cenach. No właśnie - o jakich kosztach mówimy?

Koszty związane z wynajęciem domku w górach

Od razu wspomnijmy, że nie ma jednej, konkretnej ceny za taki domek. Dlaczego? Po pierwsze, wszystko zależy od wyposażenia i standardu takiego domku. Jeśli na jego wyposażeniu będzie SPA, świetnie wyposażona kuchnia i bardzo komfortowe pokoje, zarówno sypialne, jak i salon, to oczywiste jest, że cena będzie wyższa niż za domek z łóżkami piętrowymi i maleńką łazienką. W grę wchodzi także wielkość samego domku i ilość pokoi sypialnych, jakie będą do dyspozycji.

Druga sprawa to fakt, że koszt wynajęcia domku odnosi się do jego całości i nie jest przeliczany na osoby. Zatem jeśli domek daje możliwość komfortowego pobytu dla 6 czy 8 osób, a my chcemy go wynająć w 4 osoby, to koszt ten będzie wyższy w przeliczeniu na jedną osobę. Jednak, jeśli domek wynajmiemy z grupą przyjaciół albo rodziną, to na pewno koszt ten będzie dużo mniejszy niż wynajęcie na ten sam okres hotelu o podobnym standardzie (a często nawet niższym).

I trzecia sprawa, którą zawsze trzeba brać pod uwagę, czyli termin wynajmu. Pamiętajmy, że są okresy w roku, kiedy ceny za wynajem ze względu na duże zainteresowanie i wiele nakładających się na siebie rezerwacji są wyższe niż przez większą część roku. Mówimy tutaj o okresie Sylwestra, świąt czy tak zwanych długich weekendach.

Pamiętajmy także, że sam wynajem to jedno, ale często trzeba brać pod uwagę również kaucję zabezpieczającą, która oczywiście jest zwracana na koniec pobytu, jeśli wszystko jest w porządku. Biorąc jednak pod uwagę całość, to wynajęcie takiego domku nie jest wcale bardzo dużym wydatkiem, szczególnie kiedy pomyślimy o tym, co oferuje nam sam domek oraz okolica, w której będziemy wypoczywać.

Wróć